اتحادیه اروپا: صربستان و کوزوو مذاکرات در مسیر بازگشت’ پس از نشست های ویدئویی

بروکسل ستایش است رهبران کوزوو و صربستان پس از یک نشست مجازی با هدف صاف کردن روابط. اما بلوک دیپلمات ارشد اذعان کرد که روند عادی خواهد بود آسان نیست.

اتحادیه اروپا روز یکشنبه تحسین تلاش های صربستان و کوزوو رهبران در تنفس و زندگی تازه را منجمد dialogue روند.

ستایش آمد و پس از صربی جمهور Aleksandar Vucic و کوزوو نخست وزیر Avdullah هوتی برگزار تصویری مذاکرات در هنجارسازی.

“اتحادیه اروپا-تسهیل گفت و گو در جامع عادی سازی روابط میان صربستان و کوزوو در مسیر برگشت پس از 20 ماه” اتحادیه اروپا فرستاده ویژه برای گفت و گو میروسلاو Lajcak گفت: در بیانیه ای پس از این نشست به پایان رسید.

ادامه مطلب: هاشم Thaci گذشته جلب با کوزوو آینده

“ما توافق بر روی عناصر اصلی از این روند است. ما همچنین توافق کردند در دستور کار ما جلسه بعدی که برگزار خواهد شد در این پنجشنبه آینده در بروکسل در فرد است. من می خواهم برای تشکر از همکاران خود را برای تعامل سازنده امروز” Lajcak گفت.

این دور از مذاکرات در روز یکشنبه به دنبال یک جلسه مجازی در روز جمعه مربوط به صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه امانوئل پاکسازی. آن را به عنوان آمد اتحادیه اروپا به دنبال تقویت یک روند عادی است که متوقف شده برای دو سال گذشته است.

مشکلات دردناک باقی بماند

صربستان خودداری کرده است به رسمیت شناختن کوزوو را یک جانبه اعلام استقلال پس از استان شکست دور در 1998-99 درگیری که منجر به بمباران ناتو علیه نیروهای صرب.

پیش از جلسه روز یکشنبه دیپلماتیک اتحادیه اروپا رئیس جوزپ Borrell که ریاست مذاکرات همراه با Lajcak خواست هر دو طرف به همکاری می نماید. او گفت: عدم وجود یک راه حل محدود کردن پیشرفت اقتصادی و خطر بی ثباتی است.

ادامه مطلب: کوزوو آسانسور تمام تعرفه های صرب بوسنی کالا

“این مذاکرات نیاز به شجاعت سیاسی از هر دو طرف نیاز به تعهد و تعامل در روح سازش و عمل گرایی” او گفت:.

“این شده است هرگز به آسان برای پیدا کردن راه حل برای مشکلات شده اند که تا ماندگار و بسیار دردناک اما این است که چرا ما امروز در اینجا – به دوباره سعی کنید.”

در مرحله بعدی از بلگراد-پریشتینا گفت و گو شده دیدار بین Vucic و هوتی در بروکسل در روز پنج شنبه.

rc/ng (AFP AP dpa)

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de